Customized Category 5e UTP Cable Cat5e UTP Cable PVC 100BASE-TX
SHENZHEN XINTAIYUE COMMUNICATION CABLE CO.,LTD.
Contact Now
Brand Name : WONTERM
Model Number : WT5803
Certification : CE/FCC/UL/ROHS
Place of Origin : China
MOQ : 30pcs
Price : negotiation
Payment Terms : T/T or western Union
Supply Ability : 2500pcs per month
Delivery Time : 10 working days after received your payment
Packaging Details : First packed in box and then put two boxes in one Carton.
AWG : 24AWG
Pairs : 4Pairs , 8cores
Length : 305m/roll
Nominal Outer Diameter : 5.0mm
Jacket : PVC( LSZH )
Temperature Rating : Inatallation:0~+50°C/Operation:-20~+60°C
Shielded : UTP/FTP/STP/SFTP
Packaging : 2 boxes/carton (or as your request)
Contact Now
Specifications:
Bare Copper Conductor AWG 24
Construction 1/0.51mm±0.01mm
Insulation, PE Average thickness 0.21±0.03mm
Min. point thickness 0.17mm
Insulation diameter 0.93±0.03mm
Core twist Lay length (Ref.) 24, 11, 17, 14 mm
Pair colors
Blue/White/Blue
Orange/White/Orange
Green/White/Green
Brown/White/Brown
Cabling Lay length (Ref.) 140mm
Jacket, PVC Average thickness 0.50±0.05mm
Min. point thickness 0.43mm
Outer diameter 5.1±0.2mm
Description:
Category 5e cable (Cat 5e) is a twisted pair of cables for carrying signals
The cable standard provides performance of up to 100MHz and is suitable for 10BASE-T, 100BASE-TX